Infrastruktura SMCEBI

Kampus · IT
Laboratoria

Laboratorium spektroskopii dichroizmu kołowego

Głównym zastosowaniem SPEKTROSKOPII DICHROIZMU KOŁOWEGO jest analiza drugo- i trzeciorzędowej struktury białek. Widmo CD protein w obszarze 240-180 nm (UV) dostarcza danych o konformacji głównego łańcucha polipeptydowego (helisy α lub β arkusza), natomiast w zakresie 320-260 nm odzwierciedla środowisko aromatyczne łańcuchów bocznych aminokwasów- strukturę trzeciorzędową białek.

AKTYWNOŚĆ NAUKOWO-BADAWCZA koncentruje się na badaniu surowicy krwi: ludzkiej, szczurzej.Wykonujemy również badania protein. Komputerowa analiza widmpozwala ilościowo określićudział poszczególnych struktur drugorzędowych w strukturze przestrzennej albuminy (główny składnik surowicy krwi), poprzez wykorzystanie algorytmu obliczeniowego CONTIN dostępnego on-line na serwerze obliczeniowym DichroWeb. Programy CDNN i CCAplus są również pomocne w analizie wyników.

APARATURA

  • Laboratorium wyposażone jest w wysokiej klasy spektrometr dichroizmu kołowego do otrzymywania widm CD z próbek w postaci roztworów. Badaneroztworysą wprowadzane do kuwety kwarcowej o drodze optycznej 1 mm lub 2 mm. W najbliższym czasie będzie również możliwe przeprowadzenie badań w funkcji temperatury poprzez zastosowanie uchwytu do próbek z modułem termostatu Peltier.

OSOBA ODPOWIEDZIALNA:

  • Prof. dr hab.Zofia Drzazga
    Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Tel/Phone:+48/323497546