Infrastruktura SMCEBI

Kampus · IT
Laboratoria

Laboratorium Niskich Temperatur

AKTYWNOŚĆ NAUKOWO-BADAWCZA koncentruje się na kompleksowych badaniach układów ciężko fermionowych oraz nadprzewodzących, z silnymi korelacjami elektronowymi. W wyniku tak silnie skorelowanych elektronów wielkości termodynamiczne (np. podatność magnetyczna, ciepło właściwe) w zakresie bardzo niskich temperatur są rozbieżne, a fermionowe ciecze kwantowe, które wykazują takie zachowania, nazywamy nielandauowskimi cieczami ciężko fermionowymi (non-Fermi liquid). Klasycznym przykładem korelacji są takie zjawiska jak: stan izolatora Motta-Hubbarda, izolator Kondo, niekonwencjonalne nadprzewodnictwo i zachowania krytyczne w kwantowym punkcie krytycznym. W wyniku silnych korelacji, kluczowym zjawiskiem jest zrozumienie efektu lokalizacji, tym samym dychotomii w opisie kwantowych stanów elektronu w fizyce ciała stałego.

APARATURA

Nasze laboratorium jest wyposażone w wielofunkcyjny układ pomiarowy PPMS (Physical Property Measurement System) Quantum Design, będący najwyższej klasy urządzeniem do badań właściwości termodynamicznych i transportu elektronowego (transport elektryczny i cieplny) w zakresie od 350 mK do 400 K i w polach magnetycznych do 9 T. Aparatura doposażona jest w skraplarkę ciekłego helu w systemie zamkniętego obiegu. Jest również możliwość pomiarów oporu elektryczngo w szerokim zakresie temperatur pod i przykładanym ciśnieniem do 3 GPa.

OSOBA ODPOWIEDZALNA

  • prof. dr. hab. Andrzej Ślebarski
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Tel/Phone:+48 32 3497581