Infrastruktura SMCEBI

Kampus · IT
Laboratoria

Laboratorium materiałów funkcyjnych

Prowadzone badania koncentrują się na nowoczesnych materiałach funkcyjnych, w tym materiałach magnetycznie miękkich, magnetycznych kompozytach i nanoproszkach oraz wybranych materiałach niemetalicznych. W grupie materiałów magnetycznych badane są stopy amorficzne i nanokrystaliczne głównie na bazie żelaza. W szczególności zajmujemy się tzw. efektem wzmocnienia miękkich właściwości magnetycznych, relaksacją strukturalną i nanokrystalizacją. Celem jest poszukiwanie korelacji pomiędzy mikrostrukturą (np. zrelaksowaną fazą amorficzną), a właściwościami fizycznymi (przenikalność, straty magnetyczne, magnetostrykcja ,efekt magnetoimpedancyjny, opór właściwy itp.). W grupie niemetalicznych materiałów wielofunkcyjnych badana jest liniowa i nieliniowa odpowiedź dielektryczna układów o różnorodnym uporządkowaniu elektrycznym takich jak: ferroelektryki,szkła dipolowe i ferroelektryczne relaksory. Wyposażenie aparaturowe pracowni umożliwia badanie dynamiki elementarnych procesów polaryzacyjnych w materiałach dielektrycznych o potencjalnych zastosowaniach w elektronice oraz eksperymentalną weryfikację dostępnych modeli teoretycznych.

APARATURA

 • Magnetometer z wibrującą próbką (VSM i ACMS- Quantum Design), zakres temperatur 2–360 K i pola do 7T.
 • Precyzyjny miernik RLC - AgilentE4980A częstotliwość:20 Hz–2 MHz.
 • Wagamagnetyczna, temperatury300–1000 K, pole do 2T.
 • Fluksomierz-LakeShore.
 • Unikalny susceptometr do pomiaru nieliniowej podatności elektrycznej w zakresie częstotliwości pola pomiarowego 1–104 Hz.
 • Szerokopasmowy (10−5 ≤f ≤107 Hz, 6≤T≤600 K) system do pomiaru liniowej podatności elektrycznej.

OSOBA ODPOWIEDZIALNA:

 • prof dr hab. Grzegorz Haneczok
  Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Tel/Phone:+48/323497530