Infrastruktura SMCEBI

Kampus · IT
Laboratoria

Laboratorium dozymetrii i spektrometrii promieniowania jonizującego

Metody SPEKTROMETRII I DOZYMETRII umożliwiają kompleksową charakterystykę PROMIENIOWANIA JONIZUJĄCEGO przydatną w projektowaniu osłon i zachowań ludzkich oraz powiązanie ekspozycji z obszaru niskich dawek z odległymi skutkami zdrowotnymi. Jako metody pomiaru własności fizycznych poszczególnych typów promieniowania i mechanizmów oddziaływania z materią są przydatne w badaniach podstawowych z zakresu fizyki ciała stałego i biofizyki oraz fizyki wysokich energii.

PROWADZONE BADANIA skupiają się na kompleksowej charakterystyce mieszanych pól promieniowania o zróżnicowanych natężeniach (medyczne i środowiskowe) oraz na wyznaczaniu dawek pochłoniętych przez poszczególne narządy w różnorodnych sytuacjach radiologicznych, głownie z zakresu radioterapii. Wiążą się więc bezpośrednio z ochroną radiologiczną w zastosowaniach medycznych i przemysłowych (konstrukcja osłon).

APARATURA

  • Zestaw spektrometrów półprzewodnikowych i scyntylacyjnych oraz detektorów gazowych umożliwia wykonywanie jakościowej i ilościowej charakterystyki promieniowania X/Υ(E>6keV), α , β i neutronów. Posiadamy układ dozymetrii termoluminescencyjnej z szeroką bazą detektorów LiF. Dysponujemy zestawem źródeł radioizotopowych, w tym źródłem neutronowym (252Cf), oraz dozymetrycznym fantomem antropomorfi cznym. Stosujemy metodę neutronowej analizy aktywacyjnej. Zaawansowany układ modelowana wydajności umożliwia badania próbek o skomplikowanym składzie i geometrii.

Dozymetria i techniki spektrometryczne

  • Dr Kinga Polaczek-Grelik
    Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Tel/Phone: +48/323497548