Laboratorium bioelektryzmu
W PRACOWNI BIOELEKTROMAGNETYZMU badana jest spontaniczna czynność elektryczną mózgu za pomocą elektroencefalografi i (EEG) oraz mózgowe potencjały wywołane, będące odpowiedzią elektryczną mózgu na bodźce. Ze względu na rodzaj bodźca, wyróżniamy potencjały wzrokowe (VEP), słuchowe (AEP) i somatosensoryczne (SEP). Potencjały egzogenne są niezależne od stanu uwagi, natomiast potencjały endogenne (poznawcze potencjały wywołane, ERP) dają informacje o bardziej złożonej odpowiedzi na bodziec.
KIERUNKI BADAŃ
- Szerokie spektrum analizy, m.in. analiza z wykorzystaniem mapowania 3D, rekonstrukcja źródłowa sygnału za pomocą modelowania dipolowego, MUSIC, LORETA, obrazowania korowego i in., pozwala pogłębić rozumienie funkcjonowania ludzkiego mózgu. Badane przez nas poznawcze potencjały mózgowe związane są z przetwarzaniem przez mózg informacji wyższego rzędu, m.in. z selektywną uwagą, pamięcią, rozumieniem języka i koncentracją i innymi czynnościami kognitywistycznymi.
APARATURA
- Pracownia wyposażona jest w układ do badania EEG/ERP AsalabTM, ANT-Neuro. Sygnały mierzone są za pomocą elektrod Ag/AgCl umieszczonych w czepku na powierzchni czaszki badanego. Stacja stymulacji pozwala utworzyć i wygenerować różne scenariusze badania, tzn. odpowiednio dobrane bodźce (wzrokowe lub dźwiękowe), które następnie stymulują czynność elektryczną mózgu badanego.
OSOBY ODPOWIEDZIALNE
- Prof. dr hab. Zofia Drzazga
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel/Phone: +48/323497546 - Dr Karina Maciejewska
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel/Phone: +48/323497545