Infrastruktura SMCEBI

Kampus · IT
Laboratoria

Laboratorium badań magnetycznych

AKTYWNOŚĆ NAUKOWO-BADAWCZA jest skoncentrowana na materiałach magnetycznych, są to głównie stopy międzymetaliczne zawierające pierwiastki ziem rzadkich (RE) i metaleprzejściowe(T). W szczególności badamy: nanoproszkimagnetyczne (efektyrozmiarowe), nanokompozyty magnetyczne (układy faz magnetycznie twardych i miękkich typu “spring-magnets”), związki amorficzne i nanokrystaliczne na bazie Fe, w tym magnetycznie miękkie szkła metaliczne wytwarzane metodą melt-spinningu oraz lite materiały twarde magnetycznie, pozyskiwane techniką odsysania próżniowego. Przeprowadzam ytakże analizy numeryczne i symulacje procesów magnesowania nanostrukturmagnetycznych.

APARATURA

Nasze laboratoriumjest wyposażone w Magnetometr SQUID MPMS XL-7 Quantum Design, będący najwyższej klasy urządzeniem do badań właściwości magnetycznych materiałów litych, proszków i cieczy. Magnetometr pozwala na niezwykleczułe pomiary(10-7emu) namagnesowania i podatnościmagnetycznej (w trybie stało i zmiennopolowym), w zakresie pola do 7T i temperaturze do 2K do 400 K (opcjonalnie 300 K –800 K). Na wyposażeniu laboratorium znajduje się wysokiej klasy wibracyjny młyn kulowy Retsch Mixer– Mill MM 400, który pozwala na efektywne rozdrabnianie, mieszaniei homogenizację materiałów na sucho, na mokro lub zamrażając wstępnie materiał w ciekłym azocie. Ponadto, posiadamy piece łukowe i oporowe oraz układ do odlewania próbek metodą odsysania próżniowego.

OSOBA ODPOWIEDZALNA

 • Laboratorium SQUID
  dr hab. inż. Artur Chrobak
  email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Tel/Phone:+48/323497553
 • Preparatyka nanomateriałów
  dr Anna Bajorek
  email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Tel/Phone:+48/323497582