Infrastruktura SMCEBI

Kampus · IT
Laboratoria

Laboratoria skaningowej kalorymetrii różnicowej

SKANINGOWA KALORYMETRIA RÓŻNICOWA jest jednym z najczęściej stosowanych narzędzi do analizy termicznej. Metoda ta, rejestrując różnicę strumienia cieplnego dostarczonego do badanej próbki i próbki referencyjnej, pozwala mierzyć ilość wydzielonego lub pochłoniętego przez badaną próbkę ciepła w funkcji czasu lub temperatury.

APARATURA

Laboratorium wyposażone jest w dwa kalorymetry DSC fi rmy Mettler-Toledo z sensorem ceramicznym wysokiej czułości HSS8 (złożonym ze 120 termopar). Jedno z naszych urządzeń chłodzone jest przy pomocy intracoolera, natomiast drugie przy użyciu ciekłego azotu, co umożliwia pomiary efektów termicznych próbek w bardzo szerokim zakresie temperatur (od ok. 130K aż do 970K). Dodatkowo jeden z naszych kalorymetrów wyposażony jest w kamerę firmy OLYMPUS, która pozwala na obserwację przejść fazowych w badanych materiałach podczas pomiaru.

TEMATYKA PROWADZONYCH BADAŃ jest interdyscyplinarna. Badamy własności wielu różnych materiałów – od farmaceutyków i polimerów, aż po ceramiki i ciecze jonowe. Za pomocą aparatury DSC możemy obserwować i analizować różnorodne efekty termiczne zachodzące w badanych materiałach, np. przejście szkliste, krystalizację, topnienie, degradację termiczną, a także wykrywać obecność różnych odmian polimorficznych. Dzięki możliwości prowadzenia pomiarów w warunkach izotermicznych badamy również kinetykę procesów krystalizacji i polimeryzacji. Dodatkowo nasza aparatura DSC umożliwia pomiary z modulacją temperatury (TOPEM).

OSOBA ODPOWIEDZIALNA 

  • Laboratorium DSC/DSC lab
    dr Katarzyna Grzybowska
    Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Tel/Phone: +48/323497628