Infrastruktura SMCEBI

Kampus · IT
Laboratoria

Informujemy, że w naszym budynku SMCEBI znajduje się największa na Uniwersytecie Śląskim sieć WIFI obejmująca 53 szt. punktów dostępowych pracujących jako jedna sieć bezprzewodowa. Sieć obsługuje standard b, g, n oraz ac w obu pasmach 2,4GHz oraz 5GHz. Szybkość sieci do 800 Mb/s.

W budynku SMCEBI funkcjonują trzy wirtualne sieci WIFI:

  • Sieć EDUROAM - logowanie za pomocą konta poczty us.edu.pl lub kont poczty innych uczelni należących do ogólnoświatowej sieci EDUROAM ;
  • Sieć SMCEBI - sieć głównie dla chromebooków, logowanie za pomocą kont w lokalnym systemie LDAP. (najpierw należy połączyć z siecią podając klucz WAP2 (klucz 20152015), a potem logowanie jest przez przeglądarkę na adres https://firewall.smcebi.us.edu.pl);

Chromebooki nie muszą się logować do sieci WIFI SMCEBI, są do niej dodane na stałe. Pozostali użytkownicy muszą posiadać konto Jupyter w oparciu o bazę LDAP (username i hasło wpisujemy w przeglądarce).

  • Sieć SMCEBI-Guest - sieć dla gości - konto jest zakładane czasowo dla gości (konto można założyć w P/1/14 u Anny Rosik lub w dziale IT w pokoju S/0/2.

W budynkach L oraz H jest wyłącznie sieć EDUROAM. Dla Hotelu jest sieć hotelowa, hasło posiada recepcja Hotelu. W budynku H jest to 7 punktów dostępowych, a w budynku L 8 punktów dostępowych.