Wyróżnienia dla młodych naukowców z IF UŚ na konferencji PHYSICS OF MAGNETISM 2017

W dniach 26 -30 czerwiec 2017 w Poznaniu odbyła się kolejna edycja konferencji The European Conference PHYSICS OF MAGNETISM 2017 . Jest to wydarzenie cykliczne, które odbywa się regularnie co 3 lata począwszy od roku 1975 i organizowane jest wspólnie przez Wydział Fizyki, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk. PHYSICS OF MAGNETISM stanowi międzynarodowe forum prezentacji i dyskusji na temat nowych pomysłów naukowych w dziedzinie szeroko rozumianego magnetyzmu i materiałów magnetycznych m.in. silnie skorelowanych elektronów i wysokotemperaturowego nadprzewodnictwa, nanostruktur magnetycznych, miękkich i twardych materiałów magnetycznych, aplikacji. Jednym z zaproszonych wykładowców był prof. Jorge E. Hirsch z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, który wygłosił wykład: Spinning superconductors and ferromagnets. Wśród zaproszonych wykładowców znalazł się także prof. Józef Spałek z Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentując wykład: Universal properties of high-temperature superconductors from real-space pairing: Comparison with experiment. Podobnie jak w poprzednich latach, również w tym roku w konferencji uczestniczyła liczna grupa fizyków zarówno pracowników jak i doktorantów z Instytutu Fizyki UŚ. Młodzi naukowcy z UŚ (doktoranci i postdocs do 35 roku życia) uczestniczyli w konkursie na najlepszy plakat i prezentację ustną. W trakcie sesji posterowej kilkuosobowa komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. B. Tsukerblata (Beer Sheva, Izrael) oceniała postery prezentowane przez młodych naukowców biorąc pod uwagę zarówno jakość prezentowanych badań naukowych, sposób ich prezentacji oraz jakość zgłoszonego artykułu. W każdej z kategorii nominowano jeden poster, z których następnie wybrano trzy najlepsze. Lista zwycięzców została ogłoszona w trakcie ceremonii zamknięcia konferencji a nagrody ufundowało Europejskie Towarzystwo Fizyczne. Wśród dziewięciu nominowanych posterów znalazły się dwa z Uniwersytetu Śląskiego prezentowane przez doktorantów z Instytutu Fizyki:

Kategoria 6:

mgr Paweł Łopadczak

Magnetic hardening induced in RCo 5 (R = Y, Gd, Sm) by short HEBM

Autorzy: P. Łopadczak, A. Bajorek, K. Prusik, M. Zubko, G. Chełkowska

Kategoria 8:

mgr Patrycja Mazgaj

Use of MRI to measure whole brain atrophy in MS Patients

Autorzy: P. Mazgaj, Z. Drzazga, I. Karpiel, A. Giec-Lorenz, E. Krzystanek

Podobne zasady konkursowe obowiązywały przy wyłanianiu najlepszej prezentacji ustnej. W tej kategorii II nagrodę ufundowaną przez ABE-IPS Sp. z o.o. otrzymał mgr Lech Kalinowski za prezentację:

Doping effect on the electronic structure and thermodynamic properties in Ce 3 Ru 4 Sn 13

Autorzy: L. Kalinowski, J. Goraus, P. Witas, A. Ślebarski

Oprócz wykładów i sesji posterowych uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać dwóch koncertów, jazzowego w wykonaniu Jana Ptaszyna Wróblewskiego z zespołem „Moi pierwsi mistrzowie” oraz koncertu organowego w poznańskiej katedrze „The Concert for the City of Poznań” w wykonaniu dwóch fizyków: prof. Ireneusza Weymanna (UAM Poznań) i mgr Adama Krysztofika

(IFM PAN Poznań) oraz muzyka Damiana Kurka.

Więcej informacji na temat konferencji PHYSICS OF MAGNETISM 2017 na stronie: The European Conference PHYSICS OF MAGNETISM 2017